niedziela, 28 listopada 2010

Bolerko na karnawał i nie tylko

Przepis na bolerko przywiozłam z wakacji w Turcji. Wisiało gotowe w lokalnej pasmanterii, a sprzedawczynie, mimo braku współnego języka, były bardzo rozmowne i nie szczędziły trudu by odpowiedzieć na wszystkie moje pytania.
Wykonanie jest bardzo proste - potrzebne są tylko odpowiednie włóczki: włóczka trawka (15-20 dkg) i pasująca do niej cienka włóczka ze zgrubieniami, połyskiem eeentualnie innymi atrakcyjnymi dodatkami jak cekiny, koraliki itp (10-15 dkg); druty nr 8, nr 6 i nr 3,5; szydełko nr 6 lub podobne.
Część środkowa - robiona od góry do dołu
Na druty nr 8 nabieramy trawką 80 oczek dla rozmiaru M lub odpowiednio więcej jesli rozmiar ma być większy, przerabiamy 8 rzędów ściegiem pończoszniczym, zmieniamy włóczkę na cienką i kolejne 8 rzędów. Powtarzamy to jeszcze 3 razy - razem 64 rzędy, przerabiamy jeszcze 8 rzędów trawką, luźno zamykamy wszystkie oczka.
Szydełkiem obrabiamy boki i górę wykonananej dzianiny marszcząc ją przy tym tak, by po bokach nabrać 30 oczek, a na górze pozostawić odpowiedni dekolt.

Zapięcie
Z prawego boku nabieramy cienką włóczką na druty nr 3,5 30 oczek i przerabiamy 20-25 rzędów ściegiem pończoszniczym po czym zmieniamy druty na nr 6 i przerabiamy kolejne 25-30 rzędów włóczką trawka, zamykamy wszystkie oczka.
Z lewego boku nabieramy cienką włóczką na druty nr 3,5 30 oczek i przerabiamy 20-25 rzędów ściegiem pończoszniczym, przekładamy je na drut pomcniczy, powtórnie nabieramy 30 oczek na boku części środkowej bolerka i  przerabiamy tyle samo rzędów ściegiem pończoszniczym co wcześniej, w taki sposób, żeby lewe strony robotki się stykały. Przerabiamy oczka z robótki i oczka z drutu pomocniczego razem po 2, po czym zmieniamy druty na nr 6 i przerabiamy kolejne 25-30 rzędów włóczką trawka, zamykamy wszystkie oczka.
Prawą część bolerka przekładamy przez podwójną lewą i bolerko jest zapięte.
Jeśli dekolt jest za duży to możemy jeszcze raz obrobić górę szydełkiem zbierając wg uznania.

2 komentarze:

  1. Z całego serca dziękuję za opis wykonania
    bolerka. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

    Maria

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.