niedziela, 26 stycznia 2014

Grubo i cienko - bardzo kolorowo

Szalootulacz błyskawiczny - szerokość 15 oczek, druty nr 15 - w zasadzie jak patyki.
Połowa długości wykonana ściągaczem, a połowa ryżem, przed zeszyciem przekręcony.
Dzięki przekręceniu ładniej otula szyję. 
Na całość zużyłam 30 dkg włóczki Ultimate - 38metrów/100g. Ta gruba włóczka zrobiona jest z cienkiej, kolorowej nitki, w taki sposób jak icord. W robocie przyjemna, ale niestety czasem cienka nitka jest zerwana.
A to szal, o którym pisałam w poprzednim poście - wzmianka na blogu mnie zmobilizowała i skończyłam prawdziwie zimowy, choć lekki jak mgiełka, szal.
Zrobiłam go z Alpaca Silk Dropsa, na drutach nr 5.
Wybrałam beż i 5 odcieni różu/fioletu.
Zaczęłam od 85 oczek - wszystkie oczka ściegiem francuskim przez 10 rzędów. W następnym rzędzie 5 oczek beżową nitką, ściegiem francuskim, tu włączyłam kolorową nitkę i następne 78 oczek przerabiałam podwójnie (1 oczko prawe z tyłu i 1 oczko prawe z przodu przerabianego oczka), ostatnie 2 oczka ściegiem francuskim. Przez następne 7 rzędów przerabiałam 5 oczek beżową nitką, ściegiem francuskim; dalej kolorową nitką 156 oczek ściegiem pończoszniczym i 2 oczka ściegiem francuskim. W kolejnym rzędzie wracałam do beżowej nitki, a podwojone wcześniej oczka przerabiałam po 2 razem. I tak na zmianę 10 rzędów francuskich nitką beżową i 8 rzędów z nitką kolorową, z podwojoną liczbą oczek.

Beżowy brzeg z jednej strony szala pozwolił mi ograniczyć liczbę nitek do zaszycia. 
Na cały szal zużyłam niecałe 20 dkg włóczki - gotowy waży 19 dkg. Wymiary to około 190 cm długości i 85 cm szerokości. Dzianina jest wyjątkowo delikatna w dotyku i bardzo puchata.


4 komentarze:

 1. No proszę masz w szyję ciepło i to w dwóch super odsłonach !

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo lubię kolorowe dodatki na zimę a otulacz bardzo pomysłowy. Za to szal mnie zachwycił pomysłem i jego efektem - no i kolory super dobrane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne szaliki :) Uwielbiam robić na takich grubych drutach

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne, kolorowe, cieplutkie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.